Jak vybrat toho správného svatebního fotografa na Vaší svatbu? To je téma, které je pro mnoho párů klíčové. Plánování svatby je plné rozhodnutí, která ovlivní celý váš svatební den a někdy taková rozhodnutí nejsou vůbec jednoduchá. Jedno takové je výběr svatebního fotografa

Kdy začít vybírat svatebního fotografa?

Začněte co nejdříve, ideálně hned poté, co najdete místo pro svou svatbu. Výběr svatebního fotografa by měl být jednou z vašich priorit.

1. Definujte si svůj styl

Než začnete hledat fotografa, rozhodněte se, jaký styl svatebních fotografií preferujete. Chcete klasické, formální fotografie, nebo raději uvolněný, reportážní styl? Nebo snad něco mezi tím? Prohlédněte si různé svatební blogy, magazíny nebo Pinterest, abyste získali představu o tom, co se vám líbí. Doporučuji také MyWed, což je zahraniční platforma, kde najdete i české svatební fotografy. Jedná se o něco jako Instagram pro fotografy, kde můžete filtrovat fotografy podle lokality a prohlédnout si jejich portfolia a ceny.

2. Cena svatebního fotografa

Ceny za svatebního fotografa se pohybují od několika desítek tisíc korun. Obvykle začínají na 18 tisících korunách a více. Někteří fotografové nabízejí celodenní svatební focení za 10 tisíc korun, ale kvalita a přístup mohou být neuspokojivé. Fotograf také musí provádět rozsáhlou postprodukci, což může zabrat týden práce. Důležité je, aby s vámi fotograf spolupracoval i po obdržení fotek a byl ochoten provést případné úpravy.

3. Přečtěte si recenze a doporučení

Recenze bývalých klientů vám mohou poskytnout cenné informace o zkušenostech s daným fotografem. Zaměřte se na recenze týkající se profesionality, kvality svatebních fotografií a komunikace. Osobní doporučení od lidí, kterým důvěřujete, mohou být také velmi užitečná.

4. Kontakt s fotografem

Našli jste fotografa, jehož portfolio se vám líbí a který má dobré recenze? Skvělé! Teď je na čase naplánovat si osobní setkání nebo videohovor. Takové setkání je důležité pro zjištění, zda si s fotografem „sednete“, protože fotograf bude s vámi trávit velkou část vašeho svatebního dne.

5. Připravte si otázky

Připravte si seznam otázek, které chcete fotografovi položit. Tady je pár tipů:

  • Jak dlouho fotí svatby?
  • Můžeme vidět celou svatební galerii?
  • Jak probíhá postprodukce? Kolik času zabere úprava fotografií a kdy je můžete očekávat?

6. Podpis smlouvy

Fotograf, který svou práci nedělá jen na dobré slovo, ale je schopen sepsat smlouvu a má na to živnost, je věrohodnější a jistější volbou. Před podepsáním smlouvy si pečlivě přečtěte všechny podmínky a ujistěte se, že rozumíte všem aspektům dohody, včetně platebních podmínek, dodacích lhůt a případných dodatečných nákladů.

Tip na závěr

Domluvte si s fotografem předsvatební focení. Tak můžete naživo zjistit, jestli je to ten správný člověk pro váš svatební den.